Finisaż „Zamkowych snów”

– Jesteśmy dumni, że tej klasy artysta zechciał umieścić swoje obrazy na Zamku Golubskim – mówił w maju br. Stefan Borkowicz w trakcie otwarcia wystawy obrazów Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego „Zamkowe Sny”. 25 sierpnia (piątek) będzie ostatnim dniem tej ekspozycji.  

Tego dnia, przy okazji Kulturalnego Piątku, stołeczny artysta przekaże na rzecz placówki dwie historyczne monety.

Gospodarze golubskiego zamku na każdym kroku podkreślają, że z wielką przyjemnością i radością już drugi sezon zwiedzający mogą podziwiać replikę wzorowaną na matejkowym dziele  – „Małą bitwę pod Grunwaldem”.

– Turyści przyznają, że są bardzo zdziwieni faktem, że w Polsce istnieje tak wspaniała kopia tego znanego obrazu. Kto jeszcze nie miał okazji go zobaczyć niech przybywa na zamek. Anna Wazówna, która jest naszym dobrym duchem, przekaże jakimi szczegółami replika różni się od oryginału – powiedział prezes Borkowicz.

Włodarz zamku przyznał, że z wystawy „Zamkowe sny” jego uwagę szczególnie zwrócił koń-siwek. – Koń wynurza się z otchłani zamkowej. Autor bezpośrednio nie maluje golubskiego zamku tylko to co w danym momencie podsunęła mu wyobraźnia. Wielce prawdopodobne, że taki koń chodził po zamkowych schodach – zakończył prezes Borkowicz.