Honorowy glejt dla Jaxy

Tomasz Jaxa Kwiatkowski podczas ostatniego Kulturalnego Piątku na Zamku Golubskim przekazał na ręce prezesa Stefana Borkowicza dwie historyczne monety. Artysta w dowód podziękowania otrzymał specjalny glejt.

– Współpraca z Zamkiem Golubskim i panem prezesem od dwóch lat układa się bardzo dobrze. Atmosfera tego miejsca bardzo pozytywnie wpływa na moją wyobraźnię – przyznał stołeczny malarz.

 

Dowodem na udaną współpracę jest ekspozycja w kaplicy zamkowej kopii dzieła Jana Matejki Bitwa Pod Grunwaldem oraz wystawa innych prac artysty „Zamkowe Sny”, którą można było oglądać przez ostatnie trzy miesiące. Przy replice na stałe umieszczona jest pamiątkowa księga, w której sukcesywnie przybywa wpisów od osób zwiedzających zamek.

Jedną z przekazanych srebrnych monet jest denar Władysława Jagiełły, a drugą niemiecki pieniądz z XVI wieku. Stefan Borkowicz prezes zarządu oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu w rozmowie z artystą i jego managerem, Markiem Skorupskim przyznał, że darowizna ta zainspirowała go do stworzenia na zamku ekspozycji starych monet.

My ze swej strony włodarzowi zamku podsunęliśmy pomysł, aby warownia do swojego, i tak już bogatego, kalendarza wpisała giełdę numizmatyczną.