Kulisy pewnego nagrania

Jak wiadomo promocji nigdy za dużo. Samanty Belling – rozmowy o sztuce mają pomóc w większej rozpoznawalności twórczości Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego. Niebawem premiera nagrania.

Miało ono miejsce w stołecznym salonie DOTS. Wywiad był swoistą retrospekcją artystycznej drogi malarza. Oczywiście nie mogło zabraknąć pytań o najbardziej rozpoznawalny obraz Jaxy. „Mała bitwa pod Grunwaldem” powstała przez dziewięć lat. Praca wzorowana na dziele Jana Matejki aktualnie prezentowana jest na Zamku Golubskim. Artysta w rozmowie ujawnia kulisy powstania tego bardzo trudnego dzieła. Jak sam przyznaje były chwile zwątpienia, ale także wielkiej radości.

Obraz prezentowany jest na Zamku Golubskim

Replika matejkowego dzieła w pewien sposób wiąże się z projektem, który wymaga dużego nagłośnienia. Otóż inna kopia wykonana przez Jaxę to „Młody Chopin” wg Ambrożego Mieroszewskiego (autor pierwszego znanego portretu naszego wielkiego kompozytora). Oryginał prawdopodobnie bezpowrotnie zaginął w czasie Kampanii Wrześniowej w Warszawie.

Samanta Belling w rozmowie z Tomaszem Jaxa Kwiatkowskim w salonie DOTS

Artysta wraz ze swoim managerem Markiem Skorupskim postanowili przekazać tę replikę na poczet powstania Muzeum Dzieł Utraconych. Jak wiadomo na liście poszukiwanych polskich dzieł sztuki jest blisko 63 tys. pozycji.

Replika
Zaginiony oryginał

Są to nie tylko obrazy, ale także .in. zabytkowe rzeźby, obiekty rzemieślnicze, złotnicze, meble i wiele innych. Listę opracowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstanie Muzeum Dzieł Utraconych uświadomiłoby, nie tylko naszemu społeczeństwu, co jako kraj, straciliśmy w trakcie działań II Wojny Światowej. Dlatego akces każdego artysty do tego projektu jest bardzo cenny. Jedynym warunkiem jest bezpłatne przekazanie dzieła, które znajduje się na wspomnianej liście.

Cristal Ocean II to ostatni ze sprzedanych obrazów Jaxy

Twórczość Jaxy w ostatnim czasie niezwykle ewoluowała. Z kopii, portretów i martwych natur, przeszedł bardzo płynnie do twórczości surrealistycznej i co najbardziej zaskakujące świetnych abstrakcji. Co ważne znajdują się na nie nabywcy. A na tym przecież każdemu twórcy zależy.

W wywiadzie malarz wymienia trzy artystyczne osobowości, które bardzo ceni. Kto jest w tej grupie? O tym dowiemy się z filmu już niebawem.