Mała bitwa zawitała na zamek krzyżacki

Człowiek, który nie szanuje przeszłości, nie ma prawa do teraźniejszości i nie zasługuje na przyszłość. Dziękujemy za to, że z ogromnym szacunkiem przybliża Pan i przekazuje chlubne dzieje naszego oręża – napisała w księdze „Pamięć Grunwaldu” Grażyna Gliwka wraz z rodziną.
IMG_5397
Kaplica Zamku Golubskiego to siódma wystawa, na której można zobaczyć obraz „Mała bitwa pod Grunwaldem”. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia. Dzieło Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego to najlepsza replika wzorowana na słynnej pracy Jana Matejki.

Wernisaż miał miejsce 26 czerwca 2016 r. Gospodarzem spotkania był Stefan Borkowicz, prezes Zarządu Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu.IMG_5405
Przypomniał przybyłym gościom, że 14 lipca 1410 roku był jednym z największym w historii sukcesem oręża polskiego.
Wiktorię grunwaldzką na płótnie pod koniec XIX wieku uwiecznił Ja Matejko. – Z okazji 40-lecia turniejów rycerskich, które rozpoczęły się na Zamku Golubskim mamy możliwość otwarcia wystawy obrazu Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego – powiedział prezes.

IMG_5394
Ze swej strony autor zaznaczył, że praca powstawała przez dziewięć lat. Ten czas był niezbędny, aby mimo talentu można było powielić kunszt Mistrza Matejki. – Obraz od oryginału różni się kilkunastoma szczegółami. Zapraszam do odgadnięcia co to dokładnie jest – zachęcił artysta, dziękując przy okazji organizatorom wystawy za gościnę.